Quirks mode, strict mode — dwa tryby pracy przeglądarek internetowych

Współczesne przeglądarki internetowe posiadają dwa tryby pracy: quirks mode (ang. tryb wstecznej zgodności, tryb dziwactw) oraz strict mode (ang. tryb standardów). Myśląc o tworzeniu witryn zgodnych ze standardami powinieneś uwzględniać tryb pracy przeglądarki.

2007-01-01

Obsługa błędów 404 Not Found w Apache/PHP. Przewodnik

Wędrując po internecie niejednokrotnie natrafimy na błędne adresy URL. Czasami przyczyną błędu jest przeniesienie strony WWW do innego folderu, kiedy indziej — literówka w adresie URL. Jeśli adres URL wskazuje nieistniejący plik, wówczas internauta ujrzy komunikat o błędzie. Artykuł opisuje, w jaki sposób przygotować własne strony błędów 404 wykorzystując serwer Apache oraz skrypty PHP.

2007-12-01

Pliki robots.txt i sitemap.xml. Kontrola zachowania robotów internetowych

Roboty internetowe (ang. web spiders, web crawlers) przez cały czas przemierzają internet analizując, archiwizując oraz indeksując znalezione zasoby. Administrator serwisu WWW może w pewnym stopniu kontrolować zachowanie robotów odwiedzających jego witrynę. Umożliwiają to pliki robots.txt oraz sitemap.xml. Pierwszy z nich, robots.txt, pozwala na blokowanie dostępu do wybranych podstron serwisu dla konkretnych robotów. Drugi, sitemap.xml, zachęca roboty do szybszego i dokładniejszego indeksowania.

2007-12-01

Propel. Porady

Propel, najbardziej popularny system mapowania relacyjno-obiektowego w PHP, w sposób bardzo istotny skraca cykl produkcyjny aplikacji internetowej. Poradnik zawiera zestawienie popularnych problemów, z jakimi borykają się początkujący użytkownicy Propel-a.

2008-07-01

Google Chart API — prosty sposób umieszczania wykresów na stronach WWW

Usługa Google Chart API służy do generowania wykresów. Parametry wykresu przekazujemy w adresie URL, zwracany wykres jest obrazem PNG. W stosunku do bibliotek stosowanych po stronie serwera (np. ChartDirector, JpGraph) Google Chart API ma dwie ważne zalety: jest niezależna od platformy oraz nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania. Biorąc pod uwagę fakt, że dostęp do Google Chart API jest bezpłatny i nieograniczony, z pewnością warto poznać tę metodę generowania wykresów.

2008-08-01